Nominees revealed for 2011 Craft Guild of Chefs Awards
Forty nominees for the 2011 Craft Guild of Chefs Awards have been announced.
The list sees Lisa Allen from Northcote up against Ed Wilson (Terroirs) and Abdul Yaseen (Cinnamon Kitchen) for the Restaurant chef award, while Bistrot Bruno Loubet and Viajante in London take on Pea Porridge in Bury St Edmonds for the New Restaurant Award.
Other awards in the 13-strong shortlist include banqueting chef, contract catering chef and development chef categories.
Winners will be announced at an awards ceremony at the Westminster Park Plaza Hotel on 2 June. Two additional awards will be presented on the night.
The Special Award, chosen by the committee of the Craft Guild and the people's choice award recognising an unsung hero in the industry.
The shortlist for this award is:
- David Brown, Stable Family Home Trust,
- David Cavalier, CH & Co
- David Croft, former chef/volunteer fundraiser
- Vicky Lord, Staffordshire County Council
- Trevor Nelson, retired executive chef, Compass Group
- John Retallick, chairman of the Craft Guild of Chefs Vice Presidents' Council
- David Sharland, The Seafood Restaurant, Padstow
To cast a vote for this award visit http://www.craftguildofchefs.org/ before 13 May.
The full list of nominees is:
Apprentice Chef Award
- Rebecca Marshman, Hilton Park Lane
- Lyndsay Michie, Le Gavroche
- Tom Puttock, Northcote Manor
Banqueting Chef Award
- Tom Allen, O2 Arena
- Brian Canale, Heritage Portfolio
- David Summerell, Royal College of Physicians
Competition Chef Award
- Hayden Groves, Elior UK
- Mathew Shropshall, University College Birmingham
- Nicholas Smith, Vacherin
Contract Catering Chef Award
- Robert Brown, Compass Group
- Mark Cheetam, Sodexo
- Mark Wetherill, Sodexo
Cost Sector Chef Award
- Alan Baker-Green, Compass Group
- Robin Turner, Sodexo
- Andrew Wood, University of York
Development Chef Award
- Peter Joyner, Elior
- Sanjay Sighat, Authentic Food Company
- Andrew Twells, Compass Group
Education Chef Award
- Ian Jaundoo, Liverpool Community College
- Patricia Paskins, Thames Valley University
- John Gray, Defence Food Services School
Ethnic Chef Award
- Anirudh Arora, Moti Mahal
- Karunesh Khanna, Amaya
- Sudha Shankar Saha, Saffron
New Restaurant Award
- Bistrot Bruno Loubet, London
- Pea Porridge, Bury St Edmunds
- Viajante, London
Restaurant Chef Award
- Lisa Allen, Northcote
- Ed Wilson, Terroirs
- Abdul Yaseen, Cinnamon Kitchen
Pastry Chef Award
- Andrew Ditchfield, House of Commons
- Cherish Finden, The Langham Hotel
- Tal Hausen, The Lanesborough Hotel
- Mark Perkins, The Marriott Chancery Court Hotel
Pub Restaurant Chef Award
- Tim Bilton, The Butchers Arms, Holmfirth
- Daniel Turner, The White Hart, Maulden
- Graham White, The Plough Inn, Hungerford
Young Chef Award
- Alistair Birt, William Curley
- Chris Munroe, The Royal Garden Hotel
- Tom Parker, Northcote
By Emily Manson
<span class=""noindex"">E-mail your comments to Emily Manson here.
If you have something to say on this story or anything else join the debate at Table Talk - Caterer's new networking forum. Go to www.caterersearch.com/tabletalk
Caterersearch.com jobs
Looking for a new job? Find your next job here with Caterersearch.com jobs
|